***Hoşgeldiniz!!! Trakyadaki en güncel ve en kaliteli haberler için; www.trakyahaberci.com...

22 Temmuz 2009 Çarşamba

Muhammedin annesinin jiletlendiği iddiasıTekirdağ iline bağlı Çorlu ilçesinde 14 Nisan 2009 tarihinde kaybolan ve kaybolduktan 45 gün sonra buğday tarlasında iskeleti bulunan 6 yaşında ki Muhammedi öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan anne Dilber F. ve 5 kişi 29 Mayıs 2009 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderildi. Muhammedin katil zanlılarından Sinan G. 12 Temmuz 2009 tarihinde tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinde kaldığı konuşunda kendisini iple asarak intihar etmişti. Tekirdağ Kadın Kapalı Cezaevinde kalan anne Dilber F.nin de cezaevi konuşunda cinsel organının jiletlenerek hastaneye kaldırıldığı iddia edildi. .
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 14 Nisan'da ailesi tarafından kaybolduğu bildirilen küçük Muhammet'i annesi ve sevgilisinin döverek öldürdüğü iddia edildi. Evli kadının, sevgilisiyle ilişkiye girerken kendilerini görmesi üzerine Muhammet'i öldürdüğü ortaya çıktı.
6 yaşında ki oğlunu öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan anne Dilber F. tutuklu bulunduğu Tekirdağ Kadın Kapalı Cezaevinde cinsel organından jiletlendiği iddia edildi. Cinsel organında derin kesikler oluşan Dilber F. hastaneye kaldırılarak tedavisi yapıldı. Tedavinin ardından Dilber F. Tekirdağ Kadın Kapalı Cezaevinde tek kişilik koğuşta kaldığı öğrenildi.
KAYNAK:www.habercorlu.com

Defineciler tutuklandı

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, çeşitli bölgelerde izinsiz kazı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişiden 6'sı tutuklandı.
Alınan bilgiye göre, Çorlu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, ''define bulmak için'' izinsiz kazı yapan kişileri 2 ay süreyle teknik takibe alarak operasyon düzenledi. Operasyonda 9 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan zanlılardan R.Ç, A.A, Z.Ç, G.A, İ.A. ve N.Y, ''izinsiz kazı yapmak'' suçundan tutuklanarak, Çorlu Cezaevi'ne konuldu. İ.A, İ.Ö. ve M.T. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Trakya’nın Buğday ambarında kalite ve rekolte umut verici”


Trakya'nın buğday ambarı Tekirdağ'da hasat sezonunun son haftasında, borsada satışa çıkarılan buğdayın kalite ve rekoltesinin ümit verici olduğu belirtildiTekirdağ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sarı, devam eden buğday hasadının bu hafta sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Borsada, bugüne kadar 21 bin ton buğday satışının gerçekleştirildiğini ifade eden Sarı, kalite ve rekoltenin ümit verici olduğunu kaydetti. Sarı, buğday dışında, hasadı tamamlanan 700 ton arpanın işlem gördüğünü söyledi. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin, (TMO) bölge genelinde devrede olduğunu ve alımlarını sürdürdüğünü ifade eden Sarı, Tekirdağ Borsası'nda açık artırmaya çıkarılan ürünün yüzde 85'inin TMO, yüzde 15'inin ise tüccar ve fabrikalar tarafından alındığını kaydetti. Sarı, ''Tekirdağ'da, hasadın yüzde 90'ı tamamlandı. Dağ köylerinde ve Istranca tarafındaki küçük alanlar kaldı. Hasadın bu hafta sonu itibariyle neticelenmesini bekliyoruz'' dedi. Tekirdağ çiftçisinin, 1987'den bu yana süne ile mücadele içinde olduğunu ve bu konuda artık bilinçli hareket ettiğini ifade eden Sarı, ancak bu yıl fazla yağışlardan dolayı, bazı ürünlerde 'gluten' sorunu ile karşılaştıklarını söyledi. Sarı, Edirne ve Uzunköprü bölgesinde buğday hasadının Tekirdağ'a göre erken başladığını ve dönümden 450-500 kilogram verim alındığını söyledi. Edirne bölgesindeki ürünlerde, süne zararlısı sorunu ile ürünün direnci konusunda bir takım sıkıntıların yaşandığını bildiren Sarı, Tekirdağ'da, dönüm başı 600-650 kilogram verim alındığını, elde edilen ürünlerde kalite sıkıntısının olmadığını kaydetti. Ürünün, diğer bölgelerle kalite karşılaştırmasının yaklaşık bir ay sonra yapılabileceğini ve üreticinin aralıksız devam eden satışlardan memnun olduğunu kaydeden Sarı, Tekirdağ'ın, buğday kalite ve rekoltesi açısından son derece şanslı olduğunu, Trakya bölgesinde 11 borsanın 6'sında her gün canlı satış işlemi gerçekleştirildiğini belirtti. Sarı, Tekirdağ Ticaret Borsası ve borsaya bağlı ajanslarda günlük buğday işlem hacminin 5 bin ton olduğunu kaydetti.

KAYNAK:YEŞİLYURT GAZETESİ

"Ergene Yeniden Mavi Aksın!" diye pedal çevirecekler


Bir zamanlar Doğu Trakya'ya hayat veren Ergene Nehri, fabrikaların sanayi atıkları yüzünden şimdi siyah akıyor. Çocuklar Ergene'nin kenarına inemiyor, Trakyalılar koku yüzünden pencerelerini açamıyor. Bir zamanlar hayat dolu olan Ergene Havzası, şimdi can çekişiyor. Genç Yeşiller Bisiklet Grubu, Ergene'nin yeniden mavi akması, Ergene Havzası'nın yeniden hayat bulması ve Trakyalı çocukların yeniden nehirde yıkanması için yola çıkıyor. Genç Yeşiller, bisikletleriyle 4 Ağustos'ta İstanbul'dan başlatılacak turda Tekirdağ'a uğradıktan ve konakladıktan sonra Saros Körfezi'ndeki Danişment Orman Kampı'na varacak. 3 gün orada konakladıktan sonra 8 Ağustos'ta aynı güzergâhtan geri dönüşe geçilecek ve 9 Ağustos akşamı yeniden İstanbul'da olacaklar. Trakya Bisiklet Grubu üyelerinden Gökhan Erduğan, bu anlamlı yolculuk için Trakyadaki tüm doğa sever bisikletçilerin davetli olduğunu belirterek, Genç Yeşillere sonuna kadar destek verdiklerini söyledi. Erduğan aynı şekilde tüm Trakyalı vatandaşların Ergene Nehrine ve Ergene için pedal çevirecek olan, birkaç gün Trakyada konaklayacak bisikletçiler için ellerinden gelen yardım ve desteği esirgememelerini istedi. Gökhan Erduğan; İstanbul-Erikli arası yaklaşık 250 km'dir. İlk gün 132 km'lik İstanbul-Tekirdağ etabını geçeceğiz. İkinci gün ise 120 km'lik Tekirdağ-Erikli etabını. Bu yolculukta günde yaklaşık 10 saat pedal basılacak. Zor ama eğlenceli bir tur olacağını düşünüyoruz. Bu tura katılmak isteyen herkes iletişim için: serkangsu@yahoo.com adresinden Genç Yeşillere ulaşabilirler dedi

KAYNAK:YEŞİLYURT GAZETESİ

KIZIL PINAR BELEDİYESİ HAKLI BULUNDU

Tekirdağ iline bağlı Çerkezköy ilçesi Kaymakamı A. Akın Varıcıer'in soruşturma izni verdiği fakat Edirne Bölge İdare Mahkemesi'nin soruşturma iznini iptal ettiği Çorlu Yolu üzerinde A Lejantı planında haklı taraf Kızılpınar Belediyesi oldu. Bir süredir basında çıkan çeşitli haberlere konu olan gelişmelere mahkeme Kızılpınar Belediyesi lehine karar vererek noktayı koydu.Tekirdağ İdare Mahkemesi'nin verdiği kararı yorumlayan Kızılpınar Belediye BaşkanıFaruk Korkmaz, "Doğru bir tanedir ve o doğruyu da Kızılpınar Belediyesi yapmıştır. Şükürler olsun Savcılarımız, Hakimlerimiz bu kararı vermiştir. Çerkezköy Belediyesi'nin planları iptal oldu, yine Kızılpınar Belediyesi haklı görüldü" dedi.
HABER VE FOTO:KIZILPINAR BELEDİYE SİTESİ

TEKİRDAĞ ARTIK % 100 DUMANSIZ HAVA SAHASI

5727 sayılı Kanunla değişik 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun 19 Ocak 2008 tarihli ve 26761 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış ve 19 Mayıs 2008 tarihinde, Kanunun “özel hukuk kişilerine ait lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmeyeceğini” ifade eden hükmü ise 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
“Tütün Mamulleri Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolüne Dair 4207 Sayılı Kanun” un 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesinin ardından, kamunun ortak kullanım alanlarında, işyerlerinde, toplu taşıma araçlarında tütün ve tütün ürünleri kullanılamıyor. Kanunun “özel hukuk kişilerine ait lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti veren işletmelerde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmeyeceğini” ifade eden hükmü ise 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Toplumun tüm kesimlerinin ve özellikle gelecek nesillerin, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinden solunan dumanın zararlı etkilerinden korunmasının amaçlandığı söz konusu kanunun yeni düzenlemeleriyle, 19 Temmuz 2009’da Dumansız Hava Sahamız genişlemiş ve kullandığımız tüm kamuya açık kapalı ve yarı kapalı alanlarda tütün ve ürünlerinin kullanımı yasaklanmıştır. 19 Temmuz 2009 tarihi itibarı ile ikâmete mahsus konutlar hariç olmak üzere, kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler ve lokantalar dâhil kamu ve özel hukuk kişilerine ait tüm binaların kapalı alanlarında tütün ürünleri tüketilmeyecektir.
Kahvehane, kafeterya, birahane, nargile içilen mekânlar, dernek ve vakıflara ait lokaller gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerin ve lokantaların açık alanlarında tütün ürünleri tüketilmesi durumunda diğer kişilerin tütün dumanından etkilenmelerini önleyecek düzenlemeler yapılacak, kapalı alanlara tütün dumanı geçmemesi için de tedbirler alınacaktır.
Taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tütün ürünleri tüketilmeyecektir. Araçta sigara içilmesini önlemeye yönelik tedbirleri almak, o aracı kullanan, idare eden veya düzen ve emniyetinden sorumlu olan kişinin yasal yükümlülüğüdür.
Özel eğitim ve öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumları ile okul öncesi eğitim kurumlarının, dershanelerin, kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı alanları ile birlikte açık alanlarında da tütün ürünleri tüketilmeyecektir.
Yasa, özel konutları kapsamaz. Ancak apartmanların merdiven boşlukları ve asansörü gibi kapalı ortak kullanım alanlarında tütün ve tütün ürünlerinin kullanılması yasaktır.
Bu alanlarda yasağın başlamasıyla birlikte yasak işaretlerinin bulunduğu levhayı asmayan işletmelere 1120 TL, yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumlularına 560 TL'den 5.600 TL'ye kadar, tütün ürünleriyle ilgili atıkları çevreye atanlara 25 TL ve tütün ürünleri tüketenlere ise 69 TL (2009 mali yılı için) para cezası uygulanacaktır.
İlimizde 4207 sayılı kanunun uygulanmasının denetlenmesi amacıyla 47 kişinin görev aldığı 12 denetim ekibi (Merkez, Çerkezköy ve Çorlu’da 2, diğer ilçelerde 1 ekip) oluşturulmuştur. Denetim ekipleri, söz konusu kanunun 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren hükümleriyle birlikte devam eden denetimlerini 19 Temmuz sonrasında arttırmışlardır. Her ilçede Sağlık Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye temsilcilerinden oluşan ekipler kamu kurumları, özel hukuk kişilerine ait işletmeler, taksiler ve toplu taşıma araçları ve tütün ürünleri satılan işletmelerde bu denetimleri yapmaktadırlar.
Ayrıca Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde halkın öneri ve şikayetleri için 08.00-23.00 saatleri arasında irtibat numarası 2582218’den ulaşabilecekleri “Dumansız Hava Sahası İrtibat Merkezi” oluşturulmuştur.

AKP Milletvekillerinden Belediye Başkanına Ziyaret
Adalet ve Kalkınma Partisi Tekirdağ Milletvekilleri Ziyaettin Akbulut, Prof. Dr. Necip Taylan, İl başkanı Soner Çizen, İlçe başkanı Atilla Arıksoy, İl genel meclis üyeleri, İl ve İlçe yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclis üyeleri ile beraber belediye başkanı Ünal Baysan’ ı makamında ziyaret ettiler.
Milletvekilleri ve beraberindeki heyet başkan Basyanı ziyarettlerinde yeni göreve seçilmelerinden dolayı kutlayarak başarı dileklerinde bulundular.
Adalet ve Kalkınma Partisi Tekirdağ Milletvekilleri ve beraberinde heyetle belediyemize yapmış oldukları ziyarette Belediye Başkanı Ünal Baysan’ı tebrik ederek görevinde başarılar dilediler. Akbulut ve Taylan iktidar milletvekili olarak yardıma hazır olduklarını belirttiler.
Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan milletvekillerinin ziyaretinden memnunluk duyduğunu belirtirken ‘Uyumlu ve genç bir ekiple çalışıyorum. Tüm sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum. Ziyaretiniz ve destekleriniz için teşekkür ederim.
HABER VE FOTO:ONUR EREN

Çorlu Beldiye çalışanları Murat arkadaşını Ebediyete Uğurladı


Tekirdağ iline bağlı Çorlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünde Asfalt şantiyesinde çalışan Murat İşcan önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda etmişti. Cenazesi Çorluya bağlı Deregündüz köyünde aile mezarlığına defnedildi.
Murat İşcan otuz dört yaşında hayatının baharında kalbine yenildi. Evli ve beş yaşında bir kız çocuk sahibi olan arkadaşımızın ölümü belediyemizde ve ailesinde derin bir üzüntü yaşattı. İşcanın cenazesi Çorluya bağlı Deregündüz köyünde babasının evine götürüldü. Cenazeye Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Başkan yardımcıları Serhad Çatalkaya, Oktay Çolpan, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Personeli, diğer arkadaş grubu ve akrabaları katıldı.
Baba evinde aile efradı, çalışma arkadaşlarının katılımıyla cenaze duası yapıldı. İşcanın tabutu omuzlar üzerinde taşınarak köy camiine getirildi. Kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığına defnedildi.

HABER VE FOTO:RECEP KARAGÖZ

Eyüp Yiğiter’den gazeteciye ölüm tehdidiTekirdağ ilinde hakkında eleştirel bir köşe yazısı yazan ve Kiraz Festivali ile ilgili şaibe iddialarını haberleştiren Trakya Demokrat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nijat Ayvaz’ı telefonla arayarak ölümle tehdit ettiği ve küfürler yağdırdığı iddia edildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Ayvaz, Yiğiter’in kendisine ‘Bir daha bir şey yazarsan senin ananı s...... Ben balıkçıyım adamın a.... koyarım. Öldürürüm seni.’ dediğini söyledi.
Tekirdağ il merkezinde günlük yayın yapan Trakya Demokrat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nijat Ayvaz Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’na gelerek CHP’li Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Yiğiter hakkında telefonda kendisini ölümle tehdit edip küfür ettiği iddiası ile suç duyurusunda bulundu.
‘ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİM’
Gazeteciliğin kamu görevi olduğu bilinci ile Tekirdağ Belediyesi hakkında yazılar yazıp, eleştiriler yaptığını belirten Gazeteci Ayvaz, geçen pazartesi günü belediye hakkında yazdığım bir haberden dolayı basından sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Yiğiter tarafından ölümle tehdit edildiğini ileri sürdü. Hakaretlere maruz kaldığını ifade eden Ayvaz, “Ben bir gazeteci olarak bunları hak ettiğimi düşünmüyorum. Gereken işlemlerin yapılması içinde Cumhuriyet Savcılığı’na hayatımın tehlikede olduğunu belirten dilekçemi verdim.” dedi. Yiğiter’in kendisine ağza alınmayacak derecede hakaretlerde bulunduğunu öne süren Ayvaz, “Kendisi hakkında bir daha yazı yazarsa hayatımı elimden alacağını söyledi. Anneye babaya, kardeşe kadar inen küfürlerde bulundu. Ben kendisine her hangi bir küfür etmedim. Kendinize makamınıza ve partinize bu küfürleri yakıştırıyorsanız benim diyeceğim bir şey yok dedim. Telefonu kapattım.”
‘BALIKÇIYIM BEN. ADAMIN A... KOYARIM’
Yiğiter hakkında suç duyurusuna bulunan Ayvaz, olayı gazetesinde manşete taşıdı. Ayvaz kaleme aldığı haberde başkanla aralarında geçen küfürlü diyaloga yer verdi.
Ayvaz “20 Temmuz 2009, saat: 15.28’de telefonum çaldı. Telefondaki kişi ‘alo’ dememle birlikte 20 Temmuz günü Trakya Demokrat Gazetesi’nde yayınlanan haber ve köşe yazımdan dolayı bana bağıra bağıra "Sen kimsin lan O..... çocuğu. Senin ben ananı, babanı, bacını gelmişini geçmişini s........ Sen benim kim olduğumu biliyor musun lan! Benim hakkımda nasıl yazı yazıyorsun. Ben Başkan’a benzemem! ( Belediye Başkanı Adem Dalgıç'ı kastediyor) Balıkçıyım ben. Adamın a... koyarım. Benim hakkımda sıkıysa bundan sonra bir satır bir şey yaz. Hayatını elinden alırım! Ulan ben seni kendi ellerimle gördüğüm yerde gebertmezsem, o saçlarını kesmezsem ne olayım. Bundan sonra işim seninle, senin hayatını karartacağım lan! O.... çocuğu seni.’ dediğini iddia etti.
‘YOK BÖYLE BİR ŞEY’
Yazılanların gerçekle alakasının bulunmadığını ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Yiğiter, “Bende olayı gazeteden okudum. Böyle bir şey kesinlikle yok. Gündem yaratmak istiyorlar. Bahse konu gazete seçimden önce ve sonra bu şekilde olumsuz yayınlar yapıyor. Olay savcılığa intikal etti. Bundan sonrası ile savcılık ilgilenecek.” demekle yetindi.
KAYNAK:TEKİRDAĞ GAZETECİLERİ

ÇORLU TSO ÜYELERİNEODA AİDAT BORÇLARI GECİKMEZAMMI AFFI

Oda Aidat Borçları 28.08.2009 tarihine kadar tamamının ödenmesi halinde gecikme zamsız alınacaktır.
28 Şubat 2009 tarih 27155 mükerrer sayılı resmi gazetede yayımlanan 18/05/2004 tarihli ve 5174 sayılı TOBB ile Odalar ve Borsalar Kanununa eklenen geçici 16. Madde de; “Üyelerin oda ve borsalara, oda ve borsaların da TOBB’ye ödenmiş aidat borçlarına ait gecikme zamlarının tamamı ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten (28/2/2009) itibaren altı ay içinde üyelerin oda ve borsalara, oda ve borsaların TOBB’ye olan aidat borçlarının tamamının ödenmesi halinde, bu borçlara ait gecikme zamları silinir” hükmüne binaen; Üyelerimizin Oda Aidat Borçlarının 28.08.2009 tarihine kadar tamamının ödenmesi halinde, aidat borçları gecikme zamsız alınacaktır.
Yalnız bu af, 2009 yılında (Temmuz ve Aralık aylarında eşit iki taksitte) üyelerden tahsil edilecek aidatları kapsamamaktadır.
Üyelerimizin Aidat Borçlarını Yatırabilecekleri Banka ve Hesap Numaraları :
Vakıf Bankası A.Ş. Çorlu Şubesi/00158007294586672
Akbank A.Ş. Çorlu Şubesi/2994
T.Garanti Bankası A.Ş. Çorlu Şubesi/45/1201065
T.İş Bankası A.Ş. Çorlu Şubesi/1056
T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Çorlu Şubesi/7728639-5001
Üyelerimize önemle duyurulur.
Saygılarımla,
Özlem YEMİŞÇİ/Başkan
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası

TEKİRDAĞ VALİSİNDEN BASIN BAYRAMI KUTLAMASI

Zübeyir KEMELEK’in 24 Temmuz Basın Bayramı Mesajı:
Kamuoyuna doğru, yansız ve hızlı biçimde bilgi verme, olumsuzlukları sorgulama, kamu yararını ilgilendiren konu ve olaylarda kamuoyu oluşturma görevlerini yerine getiren basın, demokratik sisteminin önemli yapı taşlarından biridir.
Büyük Önder Atatürk’ün ; “Basın, bir ulusun ortak sesidir. Bir Ulusu aydınlatma ve olgunlaştırmada, bir ulusa gereksinim duyduğu düşünsel gıdayı vermekte, özet olarak bir ulusun hedefi mutluluk olan ortak doğrultuda yürümesinin sağlanmasında basın, başlı başına bir güç, bir okul, bir öncüdür.” sözü basının önemi yayında, basına verilen görevlere işaret etmektedir.
Basının bu görevleri yerine getirirken, özgür bir ortam içerisinde, basın ahlak ilkeleri ile kişi hak ve özgürlüklerine riayet ederek yayın yapması, toplumda huzur ortamının hâkim kılınması açısından büyük önem taşımaktadır.
Üstlendikleri zor görevi, sorumluluklarından ödün vermeden sürdüren basınımızın göstermiş oldukları çabayı takdir ederek, tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

ÇORLU TSO VE ÇÖZÜM MÜHENDİSLİK LTD.ŞTİ.İŞBİRLİĞİYLEKONFERANS
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO) ile Çözüm Mühendislik Danışmanlık Makina San. Tic.Ltd. Şti. işbirliğinde ‘Sanayi de Rüzgar Enerjisinin Kullanımı ve Getirileri’ konulu konferans, 22 Temmuz 2009 Çarşamba günü Çorlu TSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Tekirdağ Vali Yardımcısı Mehmet Ali ÇEVİKEL, Çorlu TSO Meclis Başkanı İhsan ERİK, Meclis Başkan Yardımcıları Necati YILDIZ, Volkan ÇELEBİ, Meclis Üyeleri İsmail BUL, Yavuz UYLAŞ, Namaz ASLAN, Makine Mühendisleri Odası Çorlu Temsilcisi ve Çorlu TSO Meclis Üyesi Rahmi YAVUZ, Çorlu Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Bedri SELVİ, Başkan Yardımcısı Atıf MUTLU, Çorlu TEMA Vakfı Çorlu Temsilci Başkanı Ahmet CÖMERT, ÇORDAŞ Genel Müdürü İbrahim KAPUCU, Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odaları Üye firmaları Yetkilileri’nin katıldığı konferansta; Çözüm Mühendislik Genel Müdürü Mustafa İŞCAN, ‘İklim Değişikliği, Yenilenebilir Enerji ve Kyoto Protokolü’ konularında ve Biovizyon Yenilenebilir Enerji Ltd. Şti. Genel Müdürü Cemal PARLAK, ‘Rüzgar Enerjisi ve Türkiye-Trakya Bölgesi’nde ki Potansiyel Durumu’ hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler.
Petrol Kömür ve Doğalgaz Kullanımını Sınırlandırmalıyız
Çözüm Mühendislik Genel Müdürü Mustafa İŞCAN yaptığı sunumda; Hava, iklim, küresel ısınma, küresel iklim değişimi, küresel ısınmanın sonuçları, klimanjaro’nun buzulları eritme sebepleri, karbondioksit ve diğer gazların sağlığımıza ve çevremize vermiş olduğu zararlar hakkında bilgiler sunarak; fosil yakıtların (kömür, petrol ve doğalgaz)kullanmanın sınırlandırılması ve doğaya zarar vermeyen, yenilenebilir enerji kaynakları (güneş, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, hidrojen ve hidroelektrik enerji) ve Türkiye’de ki kapasiteleri hususlarında detaylı bilgiler verdi. İŞCAN sunumunda; ‘Küresel ısınmanın önüne geçmek için; binalarda ısı yalıtımı, sanayi sektöründe enerji verimlilik çalışmaları ile enerji verimliliğinin artırılması gerekmektedir. Bu çalışmalar yapıldığı takdirde ülke genelinde yüzde 30 enerji tasarrufu sağlanacaktır.
Küresel ısınmanın sonuçları; açlık, seller, deniz suyunun yükselmesi, tatlı su kaynaklarının azalması, çevre kaçakları ve güvenlik riskleridir. Toplumumuzun küresel ısınma sonuçları hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu sonuçlar oluşmadan gerekli tedbirleri acilen almaları gerekmektedir. Ülkemizin 2009 yılında taraf olduğ Kyoto Protokolü 1997 yılında imzalanmış ve 2005 yılında yürürlüğe girmiştir. 160 Ülke tarafından imzalanan Kyoto Protokolünde taraf olmanın temel amacı; 2008-2012 yılları arsında sera gazı emisyon miktarlarını, 1990 yılında ki miktarın yüzde 5 altında bulundurmayı taahhüt etmektir. Kyoto Protokolü kapsamında; ülkemiz de enerji politikalarının düzenlenmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanmasına teşvikler sağlanması, orman arazilerinin artırılması gerekmektedir’ dedi.
Trakya Bölgesi
Rüzgar Potansiyeli Türkiye’de 3üncü Verimlilik Bölgesi
Biovizyon Yenilenebilir Enerji Ltd. Şti. Genel Müdürü Cemal PARLAK, ‘Rüzgar Enerjisi ve Türkiye-Trakya Bölgesi’nde ki Potansiyel Durumu’ hakkında yaptığı sunumda; ‘Trakya Bölgesi, rüzgar potansiyeli açısından Türkiye’de 3üncü verimlilik bölgesidir’ diyerek; ‘Elektrik fiyatları, dünyada ve Türkiye’de elektrik fiyatlarının artış hızları ve diğer enerji kaynakları ile rüzgar enerjisi kullanılması durumunda oluşacak elektrik fiyatlarının karşılaştırılmasına yönelik analizlerin sunumunu gerçekleştirdi.


HABER VE FOTO:RECEP KARAGÖZ

AK PARTİ ÇORLUKADIN KOLU BAŞKANI CANDAN VAR BASIN BAYRAMINI” KUTLADI


Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basınımız; özgür tartışma ortamı yaratarak toplumsal bilinci güçlendirme, toplumu eğitme gibi yaşamsal sorumlulukları bulunan, kamusal bir görev yapmaktadır.
Basınımızın toplum adına üstlendiği bu görevleri yerine getirirken, her türlü baskı karşısında korunması, sansür gibi çağdışı uygulamalardan uzak tutulması gerekmektedir. Bunun için basın özgürlüğü ülkemizde anayasa ile güvence altına alınmıştır.
Diğer yandan basının saygınlığının ve güvenirliliğinin korunması, basını kısıtlayıcı engellerin kalkması, medya gücünün kişisel çıkar, ticari kaygılardan uzak tutulmasına, tarafsız, doğru, ilkeli, kişilik haklarına, özel yaşama saygılı habercilik anlayışının benimsenmesine ve meslek ahlakının gözetilmesine bağlıdır.
Bu vesileyle, sansürün kaldırılışının 101. yıldönümünde, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm basın çalışanlarını saygıyla anıyor, basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum.

Vali Mustafa Büyük'e Erikli'de yemek...Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Edirne MNilletvekilleri,Edirne Valisi,Vali Yardımcıları ve Keşan kaymakamı'na Erikli'de akşam yemeği verdi...

Özcan: Yoksulkent acilen uygulanmalı
Edirne Valisi Mustafa Büyük için verdiği yemekte konuşan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan; Keşan’da hayata geçirilmesi planlanan yoksulkent projesinin acilen uygulanmasını istedi.
Özcan: “Dünyada yaşanan ekonomik krizden en fazla ve öncelikle bu insanlar etkileniyor. Eğer bu insanlara yardımda bulunmazsak, sosyal patlamanın eşiğine geleceğiz.” dedi.
Vali Büyük de konunun takipçisi olduğunu belirtti ancak sorunların çokluğuna işaret ederek, “Bütün sorunları aynı anda çözemiyoruz. Bu yüzden Edirne genelini üç merkeze ayırdık. Edirne şehir merkezi, Keşan ve Uzunköprü’yü baz alarak her yıl bir büyük sorunu çözmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.
.......................................................
Edirne Valisi Mustafa Büyük, geçen perşembe akşamı, Erikli Sahili’ndeki Keşan Belediyesi Balık Restaurant’ta verilen yemekte, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın konuğu oldu.
Yemeğe; CHP Edirne milletvekilleri, Rasim Çakır ve Bilgin Paçarız, Vali yardımcıları; Ali Deniz Sürmen, Kamil Sarıarslan, Abdullah Arslaner, Keşan Kaymakamı Metin Borazan, İpsala Kaymakamı Aylin Kırcı Duman, Lalapaşa Kaymakamı Gürbüz Saltaş, Süloğlu Kaymakamı Levent Yazıcı, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, eski Keşan Kaymakamı Selman Yenigün ve İpsala Nüfus Müdürü Sevil Can, eşleriyle katıldı.
Saat 19.30 sıralarıdna Erikli Sahili’ne ulaşan Vali Büyük, restaurant girişinde; vali yardımcıları, kaymakamlar ve Mehmet Özcan tarafından karşılandı.
SINIRI KAÇAK GEÇEN İNEK GÜNDEM OLDU
Resmi karşılama, yerini, restaurantta sıcak bir sohbet ortamına bıraktı.
Son günlerde Edirne gündemini, Yunanistan’dan sınırı geçerek Türkiye’ye gelen bir inekle ilgili haberin işgal ettiğini belirten Vali Büyük, “Her yıl 15 bin kişinin Meriç Nehri’nden sınırı kaçak geçmesi haber olmuyor da bir ineğin geçmesi gündemi günlerce işgal edebiliyor.” diyerek, bunun doğru gazetecilik olmadığını savundu.
SAROS’UN GÜZELLİĞİNİ PAYLAŞMAYA GELDİK
Yemeğe geçmeden önce, Medya Keşan muhabirinin, “Erikli Sahili’ne gelişinizin özel bir sebebi var mı?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan, Mustafa Büyük, aynı gün Tekirdağ Valisi’ni ziyaret ettikten sonra, Mehmet Özcan’ın daveti üzerine Keşan üzerinden geldiğini, burada bir akşam yemeği yiyip, Saros’un güzelliklerini paylaşacaklarını söyledi.
Keşan’ın turistik değerlerine özel bir ilgi duyduğunun da altını çizen Büyük, “Siz daha sık çağırdıkça biz de daha sık geleceğiz.” dedi.
Hanımları yemek masasında bekletmenin doğru olmadığını da söyleyen Mustafa Büyük, yemeği başlattı.
ÖZCAN, 3 KONUYA DEĞİNDİ
Konuklara kılıç şiş, deniz lüferi, lakerda, kalamar ve çeşitli deniz ürünlerinin ikram edildiği yemeğin ilerleyen dakikalarında konuşan Mehmet Özcan; üç konuya değinerek, görüş ve isteklerini dile getirdi. Özcan; Mecidiye-sahil yolunun yapımına başlanması nedeniyle Vali Büyük’e teşekkür ederken, Erikli Acil Sağlık İstasyonu’nda günde 8 saat görev yapan doktorların, 24 saat esasına göre çalışmasını istedi.
Mehmet Özcan ayrıca, Yoksulkent Projesi’nin hayata geçirilmesi için de Vali Büyük’ten destek istedi ve “Eğer bu insanlara yardımda bulunmazsak, sosyal patlamanın eşiğine geleceğiz.” dedi.
YAZIN YOL YAPILIR MI?
Özcan, ilk olarak, yoğun bir yaz trafiği yaşanan Mecidiye – sahil yolunun genişletilme ve asfaltlama çalışmalarına başlamasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, çalışmaların deniz sezonuna denk gelmesi nedeniyle eleştiri aldıklarını kaydetti ve şöyle dedi: “Önemli olan bu işlemin başlamasıdır. Belki bu yaz sıkıntı çekeceğiz ama gelecek yıllar rahat edeceğiz.”
Vali Büyük de “Yazın yol da yapılır, denize de girilir. Ama kışın yol yapılmaz ve denize de girilmez.” şeklinde cevap verdi.
“DOKTORLAR 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞSIN”
Erikli Sahili’nin en önemli sorunlarından birinin sağlık olduğunu vurgulayan Mehmet Özcan, bu amaçla ve Belediye’nin katkılarıyla, sahilde 112 Acil Ambulansı’nı devreye soktuklarını ayrıca her gün bir pratisyen doktorun da poliklinik yapmasını sağladıklarını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.
Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir doktor olarak ben, meslektaşlarımın, Erikli Sahili’ndeki bu görevlendirmeyi bir angarya olarak gördüklerini biliyorum. Burada sağlık açısından bir boşluk vardı. Onu doldurduk. Ancak bu yeterli gözükmüyor. Pratisyen doktorların 24 saat esasına göre görevlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda sizden yardım istiyorum.”
Vali Mustafa Büyük de Erikli Sahili’nde yaz aylarında nüfusun 35 bine ulaştığını ve hafta sonları ise 65 bini bulduğunu belirterek, “Buraya çok ciddi bir sağlık tesisi kurmak gerekir. Ancak biz öncelikle acil durumlarda vatandaşlarımızı en yakın ve donanımlı sağlık kuruluşuna ulaştırmak için buraya 112 Acil hizmeti veren ambulansa onay verdik.” dedi.
“YOKSULKENT PROJESİ ACİLEN UYGULANMALI”
Mehmet Özcan, son olarak, “Yoksulkent” diye adlandırılan projenin, Keşan için önemini ve aciliyetini hatırlatıp, bir an önce hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.
1/25 binlik planlar hazırlanma aşamasında olduğu için, şehir imar planı yapamadıklarını belirten Özcan; bu nedenle, gelen talep üzerine, ilave imar planı hazırlayarak, 300 dönüm arazide 18. Madde uygulaması yaptıklarını ve 78 dönüm araziyi de terk işlemine tabi tuttuklarını kaydetti.
Yoksulkent uygulamasının il merkezinde projelendirildiğine de dikkat çeken Mehmet Özcan, Keşan’da Roman vatandaş sayısının çok fazla olduğunu da dile getirerek, bu insanların yaşadığı mahallelerin siyasete alet edildiğine kayıt düştü.
Özcan, “Dünyada yaşanan ekonomik krizden en fazla ve öncelikle bu insanlar etkileniyor. Eğer bu insanlara yardımda bulunmazsak, sosyal patlamanın eşiğine geleceğiz.” dedi.
Vali Mustafa Büyük de konunun takipçisi olduğunu belirterek, “Ancak bütün sorunları aynı anda çözemiyoruz. Bu yüzden Edirne genelini 3 merkeze ayırdık. Edirne şehir merkezi, Keşan ve Uzunköprü’yü baz alarak her yıl bir büyük sorunu çözmeye çalışıyoruz.” dedi.
Konuşmaların ardından yemeğe devam edildi.
Vali Büyük ve beraberindekiler, saat 23.00 sıralarıdna sona eren yemeğin ardından, Yalı Caddesi’nde gezmeye çıkarak, esnaf ve tatilcilerle selamlaştı.
KAYNAK:MEDYA KEŞAN/

ROM-DER'in Toplu Nikahı'nda 29 çifte nikah kıyıldı...Rom-Der tarafından düzenlenen Toplu Nikah'ta Özcan nikah kıyarken, Edirne Milletvekili Necdet Budak ve Keşan Kaymakamı Metin Borazan nikah şahitliği yaptılar.

29 çiftin nikâhı kıyıldı
ROMDER tarafından organize edilen “Toplu Nikâh Töreni”, 17 Temmuz Cuma günü Keşanspor Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.
Tören, saat 14.15 sıralarında, ROMDER Başkanı Fahrettin Savcı’nın konuşmasıyla başladı.
Ailelerin refah ve mutluluk şartının resmi nikah olduğunu belirten Savcı, “Bundan dolayı da maddi sıkıntılar içerisinde bulunan 29 çiftimizin nikahını ücretsiz olarak kıyıyoruz. Bize yardımcı olan tüm yetkililere ve törenimize gelen herkese teşekkür ederim. Resmi nikah yapan tüm çiftlerimize mutluluklar dilerim.” dedi.
Daha sonra söz alan AK Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Necdet Budak şunları söyledi: “Sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Devlet, hükümet, yerel yönetim ve siyasiler olarak, her türlü sorununuzda yanınızdayız.”
Keşan Kaymakamı Metin Borazan da, evlilik cüzdanının önemine dikkat çekerek, “Maddi yetersizlik içinde bulunan veya çekinenler varsa, gerekirse evlerine giderek nikahlarını yaparız. Çiftlere mutluluklar dilerim.” diye konuştu.
Son konuşmayı yapan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan ise resmi nikahı bulunmayanlarda, başta sağlık olmak üzere, birçok konuda sorun yaşandığına dikkat çekti.
Özcan, “Ailenin oluşabilmesi ve devletin her türlü imkânlarından faydalanılabilmesi için, resmi nikâhın şarttır. Tüm çiftlere ömür boyu mutluluklar dilerim.” dedi.
Konuşmaların ardından nikah törenine geçildi.
Törende, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, tüm çiftler adına, Kadir Kuş-Yonca Demir Çifti’nin nikâhını kıydı.
Çiftin şahitliklerini de Necdet Budak ile Metin Borazan yaptı.
Törende, nikâhları daha önce kıyılan diğer çiftlere de evlilik cüzdanları verildi.
Budak, dünya evine giren çiftlere, çeyrek altın hediye etti.
Tören, nikâhı kıyılan çiftlerin toplu fotoğraf çektirmesi ve ardından müzik eşliğinde oynamaları ile devam etti

KAYNAK:KEŞAN BELEDİYESİ
sağ üst köşede yer alan Önceki kayıtlar'a tıklayarak geçmiş haberlere ulaşabilirsiniz...